Spór jaką wodę najlepiej pić, trwa od zawsze. Woda źródlana czy woda mineralna? Czym się różnią? Jaka jest odpowiednia ilość składników mineralnych? Czy zasada im więcej tym lepiej sprawdza się również w przypadku dzieci? Przeczytajcie i sprawdźcie sami.

Czym się kierować przy wyborze wody dla dzieci?

Wbrew powszechnie panującej opinii, dzieci – zwłaszcza małe i noworodki, które są często dopajane wodą, nie powinny pić wody o wysokiej zawartości składników mineralnych. Ich jeszcze nie w pełni wykształcone nerki, nie poradzą sobie z takim obciążeniem. Właśnie dlatego, dzieci powinny pić wodę źródlaną lub wodę mineralną niskozmineralizowaną. Odpowiedni jest dla nich Żywiec Zdrój, Mama i Ja, Primavera, czy Nestle Pure Life.

Woda wodzie nie równa

Najczęściej rodzaje wody są porównywane między sobą pod względem ilości składników mineralnych. Tutaj znajdziecie dokładne informacje, a poniżej są przedstawione główne różnice.

Woda stołowa – woda, która powstała przez dodanie
– naturalnej wody mineralnej lub soli mineralnych zawierających co najmniej jeden składnik mający znaczenie fizjologiczne, taki jak: sód, magnez, wapń, chlorki, siarczany, wodorowęglany lub węglany do wody źródlanej albo
– wody źródlanej lub soli mineralnych do naturalnej wody mineralnej.

Czym więc jest woda źródlana? To woda podziemna wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Jest to woda zdatna do spożycia bez ograniczeń dotyczących wieku i stanu zdrowia, zawiera około 500 mg/l

Naturalna woda mineralna jest to woda podziemna wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi, różniąca się od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi pierwotną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz charakterystycznym stabilnym składem mineralnym ponad 1000 mg/l.

Warto zapamiętać, że wody mineralne dzielą się wody nisko, średnio i wysokozmineralizowane. Do wód średniozmineralizowanych można zaliczyć m.in. Cisowiankę, Nałęczowiankę, czy Piwniczanę, natomiast to wód wysoko zmineralizowanych np. Staropolankę 2000.

Woda lecznicza posiada zazwyczaj od 2 000 do 24 000 mg/l, dzięki czemu mają silne właściwości terapeutyczne. Charakteryzują się specyficznym zapachem i dla bezpieczeństwa, powinno się je pić po konsultacji z lekarzem.

Woda źródlana to nie woda kranu

Często w sieci można natknąć się na opinie, że te dwie wody niczym się nie różnią. Nic bardziej mylnego! Woda źródlana pochodzi z podziemnych źródeł i w zależności od podłoża, może się różnić składem. Woda kranowa może pochodzić zarówno z ujęć podziemnych jak i np. z rzek. Jest ona poddawana procesowi uzdatniania oraz chlorowania, co czasami czuć, gdy podnosimy szklankę do ust. Warto pamiętać, że na smak wody kranowej ma również wpływ stan rurociągów w mieście, na osiedlu, czy nawet w bloku.

Od kiedy można podawać dzieciom wodę do picia?

Przyjmuje się, że dzieci karmione piersią powinny mieć rozszerzaną dietę od 6-ego miesiąca życia i dopiero wtedy można im dać przegotowaną wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną. Dzieci na mleku modyfikowanym mogą pić przegotowaną wodę, od samego początku.